Wesak

Wesak

Wesak

Tysiące lamp naftowych z  terakoty migocze złotym światłem, jak połamane fragmenty pełni księżyca, lśniące ponad głowami. Słaby zapach palonego oleju kokosowego miesza się z nieuchwytnymi perfumami tropikalnej nocy. I łagodny, cichy śpiew wyznawców, ubranych  w białe szaty, oznaczające czystość, daje nam scenę surrealistycznego piękna,  jak buddyści Sri Lanki obchodzą najświętszy dzień w roku, Wesak. Wesak przypada podczas pełni księżyca, każdego maja.
Upamiętnia on “trzykroć błogosławiony dzień”: jest świętem narodzin, oświecenia i odejścia Pana Buddy. Ale Sri Lanka ma swoją niepowtarzalną interpretację Wesak – oddanie i jałmużna ze spektakularnymi pokazami światła.
Wytwarzanie latarni Wesak  to wciąż podejmowana tradycja na obszarach wiejskich, gdzie  całe rodziny łączą się, aby stworzyć te delikatne lampy z  bambusa i bibuły. Wyjątkowe  w stylu Sri Lanki jest to, że często zawierają one ogromną centralną lampę, na której zawieszonych jest wiele małych latarni.
Ogromne, oprawione w bambus obrazy, pulsujące  kolorowymi światłami, pokazują historie
z życia Buddy.
Podczas Wesak, darmowe jedzenie oferowane jest dla wszystkich przybyszów wszystkich wyznań religijnych. Społeczności na terenie całego kraju zbierają składki od mieszkańców, niezależnie od wyznania – zarówno od chrześcijan, hinduistów i muzułmanów. Każda grupa społeczna wybiera lidera w celu nadzorowania zbierania i dystrybucji jałmużny w okresie święta. Tymczasowe kramy, gdzie rozdawane jest jedzenie i picie, działają do wczesnych godzin porannych. W duchu hojności, tak typowym dla tego festiwalu, nawet zagraniczni goście, którym zdarza się przejść przez stragany, są zachęcani do jedzenia i picia.