Syngaleski i Tamilski Nowy Rok

Nowy Rok na Sri Lance

Nowy Rok na Sri Lance

Historia lankijskiego, syngaleskiego i tamilskiego, Nowego Roku

Obchody syngaleskiego i tamilskiego Nowego Roku były inspirowane różnymi wpływami religijnymi na Sri Lance, zwłaszcza buddyjskimi i hinduistycznymi. Jednak uważa się, że obchody Nowego Roku istniały, tak naprawdę, na długo przed religią.

Buddyzm i hinduizm przenikają rdzeń kultury Sri Lanki i wiążą swoje rytuały z dziękczynieniem po zbiorze płodów rolnych. Jednak większość mitologicznego tła uroczystości noworocznej dotyka religii hinduskiej.

Lankijski, syngaleski i tamilski, Nowy Rok: tradycje, obyczaje i rozrywki

Obchody syngaleskiego i tamilskiego Nowego Roku mogą oficjalnie trwać siedem dni, ale wciąż zależy to od statusu społecznego i ekonomicznego rodziny. Ludzie, młodzi i starzy, biorą udział w uroczystościach religijnych, wyrażając w ten sposób dziękczynienie za rok obfitych zbiorów. Ubierają wtedy swoje najlepsze lub nowo zakupione stroje. W trakcie święta serwowane jest tradycyjne lankijskie jedzenie; bardzo popularne są słodycze i smakołyki oparte na orzechu kokosowym.

Wiele lankijskich rodzin, mieszkających w dużych miastach i miasteczkach, spędza Nowy Rok w hotelach i je posiłki w restauracjach.

Jedną z tradycji, związanych z syngaleskim i tamilskim Nowym Rokiem, jest namaszczanie przez rodziców swoich dzieci olejkami – jest to symbol ich błogosławieństwa i życzeń obfitości w nowym nadchodzącym roku.

Fajerwerki rozświetlają niebo w nocy.