Sri Pada

Sri Pada

Sri Pada

Pielgrzymka do Sri Pada to sezonowe wydarzenie, które odbywa się pomiędzy grudniem i majem każdego roku, w trakcie którego tysiące ludzi oddaje hołd na szczycie góry Adam’s Peak. Pielgrzymka skupia cztery wyznania religijne. Według buddystów świętym śladem jest to, że Budda odwiedził szczyt na zaproszenie jego bóstwa – opiekuna. Dla Hindusów jest to Shiva, wielki Hinduski Bóg Zniszczenia; dla chrześcijan – święty Tomasz,
a dla muzułmanów Adam, który po wydaleniu z ogrodu Eden, schronił się na tej górze.

Pielgrzymujący do Sri Pada wykonują szereg tradycyjnych zwyczajów. W pewnym momencie zatrzymują się i rzucają, nawleczoną w nitkę, igłę w krzaki, dla upamiętnienia wydarzenia, zgodnie z którym Budda zatrzymał się, aby zaszyć dziurę w swojej szacie. Przy przekraczaniu Seetha Gangula, strumienia, znajdującego się w połowie drogi na szczyt, pielgrzymi oczyszczają się lodowatą wodą, co pomaga im odświeżyć się przed końcową wspinaczką. Wydaje się nieodpowiednim w kontekście religii zapytać, jak długo trwa droga na szczyt; zamiast tego pielgrzymi wymieniają się pozdrowieniami “Karunavai” lub pokoju. Wielu z nich recytuje wiersze religijne, aby dodać sobie otuchy w tej trudnej i żmudnej podróży.

W największym sezonie, pielgrzymi mogą czekać nawet pół godziny na wejście na małą platformę znajdującą się na szczycie góry.

Po zakończeniu modłów, pielgrzymi uderzają w dzwon, raz w trakcie każdej wizyty na szczycie. Zdarza się usłyszeć dzwonek dzwoniący dwanaście lub więcej razy – dzięki pobożnym pielgrzymom, którzy wielokrotnie podróżowali do świętego miejsca.