Poson

Poson

Poson

Posiadająca wielkie znaczenie dla wyznawców buddyzmu, ale  jednocześnie unikalna na Sri Lance, jest pielgrzymka Poson, podczas pełni księżyca, w czerwcu.
Historia święta sięga 247 r. p.n.e., kiedy lankijski król  Devanampiyatissa był na polowaniu
w górach Mihintale. W pogoni za jeleniem, znalazł się na szczycie góry, gdzie ujrzał spokojną, dostojną postać ubraną w szafranowe szaty, która skinęła do niego. Był to Mahinda, syn cesarza Indii Asoka  – pierwszy buddyjski misjonarz na Sri Lance.
Głosił on nauki Buddy – Pokoju i Współczucia, wywołując gwałtowne nawrócenie na buddyzm monarchy i 40.000 jego ludzi. Tak rozpoczęła się buddyjska wiara na wyspie,
a Poson jest upamiętnieniem corocznie tego, co wydarzyło się ponad dwa tysiące lat temu. Każdego roku, rzesze pielgrzymów, przyodzianych w nieskazitelnie białe szaty, wspinają się na pokryty lasem szczyt Mihinthale, zanosząc pachnące kwiaty lotosu i frangipani do dagoby, zbudowanej przez króla Devanampiyatissa. Idą  w wolnych, pełnych szacunku, kolumnach, do miejsca, gdzie medytował Mahinda, siedząc na łóżku z kamienia, w prymitywnej skalnej grocie.