Kandy Esala Perahera

Kandy Esala Perahera

Kandy Esala Perahera

Kandy Esala Perahera, jeden z najbardziej znanych festiwali religijnych Sri Lanki, odbywa się co roku w Kandy, dawnej stolicy wyspy, w lipcu lub sierpniu.

Podczas obrzędów wyznawcy modlą się o zdrowie, płodność, deszcz i zbiory.

 

Święto związane jest z przechowywaną w Kandy buddyjską relikwią Zęba Buddy. Przez dziesięć dni, poprzedzających letnią pełnię księżyca, do Świątyni Zęba Buddy podążają barwne procesje (perahera – procesja), a w nich, obok świątecznie wystrojonych tancerzy, bębniarzy, fakirów i połykaczy ognia, słonie ubrane w przepięknie tkane narzuty. Kulminacja widowiskowych obchodów następuje w noc, gdy księżyc jest w pełni, a jego światło nadaje niesamowitą atmosferę i wywołuje u roztańczonego tłumu radosną euforię. Tego wieczoru, w złotej szkatule ulicami podąża najcenniejsza relikwia wyspy, ząb Buddy.

Obecnie perahera stanowi mieszankę tradycji buddyjskich i hinduistycznych, a w skład głównego pochodu wchodzą cztery bóstwa opiekuńcze miasta, podążające z czterech głównych sanktuariów (devala). Prowadzone są w kolejności, wg przysługującego im pierwszeństwa – najpierw Natha, bóstwo o szczególnym znaczeniu dla Kandy; następny jest lankijski Stróż Wisznu – jeden z trzech wielkich hinduistycznych bogów, ważna postać reprezentującą rozminięcie się wierzeń hinduistycznych i buddyjskich; kolejne to bóg wojny i zwycięstwa Katharagama i bogini czystości Pattini.