Ayurweda

AyurvedaRóżowe kwiaty frangipani pływają w miseczkach z terakoty, ich słodki zapach stanowi kontrast dla ziołowych nut olejków, delikatnie wmasowywanych w Twoje stopy
i ciało.
Gdy leżysz na drewnianym stole, suszone liście zwisają z sufitu i nadają zapach powietrzu, oddaj się temu nieuchwytnemu stanowi, w którym ciało i umysł są w pełnej harmonii,
a jedynym  przypomnieniem o świecie zewnętrznym jest pojawiające się w tle ciche, delikatne westchnienie Oceanu Indyjskiego.

Jedna z najstarszych na świecie  form lecznictwa, Ajurweda, pochodzi od sanskryckich słów: życie (ayuh) i wiedza lub nauka (veda). Powstała w Indiach ponad 3000 lat temu i szybko stała się powszechna na Sri Lance, gdzie królowie syngalescy założyli  lecznicze centra ajurwedyjskie w starożytnych miastach Anuradhapura i Polonnaruwa.
W medycynie ajurwedyjskiej, połączenie ziół, diety, masaży, hydroterapii i olejków jest stosowane w leczeniu stresu, cukrzycy, migreny, astmy, zapalenia stawów i wysokiego ciśnienia krwi.
Specjaliści medycyny ajurwedyjskiej twierdzą, że ta forma leczenia pomaga wzmocnić układ odpornościowy, sprzyja dobremu samopoczuciu, a nawet pomaga opóźnić procesy starzenia.
Dla wielu ludzi na Zachodzie, odwracających się od medycyny, która leczy tylko ciało,
w kierunku bardziej holistycznego podejścia; szukających ukojenia w ajurwedyjskiej zasadzie wspólnego traktowania ciała, umysłu i duszy, celem i miejscem przeznaczenia stała się właśnie Sri Lanka.

Ayurveda

 Zasady Ajurweda

Podstawą Ajurweda jest wiara w połączenie pięciu podstawowych elementów, które tworzą trzy rodzaje energii lub dosha w obrębie ciała: vatha (kombinacja powietrza i przestrzeni); pitha (ogień i woda) i kappha (ziemia i woda).
Ajurwedyjscy praktycy uważają, że choroba pojawia się, gdy te rodzaje energii (dosha) nie są w równowadze; wtedy należy podjąć starania w celu przywrócenia tej harmonii. Kompleksowe leczenie obejmuje nie tylko masaże, kąpiele ziołowe, leczenie olejkami
i specjalną dietę, ale również medytację, jogę i muzykę, aby pomóc w ten sposób umysłowi
i duszy.
Ajurwedyjskie preparaty zawierają niezwykły wachlarz liści, korzeni, kory, żywicy, przypraw i owoców, składają się z dobrze znanych, narodowych składników, takich jak: czarny pieprz, imbir, kora cynamonu i olej sezamowy, z dodatkiem wielu ezoterycznych elementów.
Jest tam wszystko, od aloesu do zedoary (odmiana kurkumy), po tak egzotyczne składniki  jak: czarny kminek, niebieska lilia wodna czy ziarno białego maku.

Praktyki Ajurweda i kurorty

Na Sri Lance  zarejestrowano około 6500 lekarzy ajurwedyjskich,  jednak niemalże dwukrotnie wzrasta ta liczba, biorąc pod uwagę osoby praktykujące tę medycynę w sposób nieformalny w wioskach.
Planując wyjazd na Sri Lankę, można zdecydować się na krótki pobyt w ośrodku medycyny ajurwedyjskiej (weekend), jednak lepiej podjąć decyzję o dłuższym pobycie (dwa lub trzy tygodnie) w celu uzyskania maksymalnych korzyści płynących z połączenia czystego, świeżego powietrza, diety (w dużej mierze wegetariańskiej), jogi, medytacji i indywidualnie zaprojektowanych zabiegów ajurwedyjskich.
Oprócz szeregu zabiegów, ajurwedyjskie ośrodki oferują jogę, medytację i wykłady,
np. w zakresie gotowania zgodnie z zasadami Ajurwedy, a także wycieczki do pobliskich atrakcji.

  • 1253718182_spa_bibliotheque
  • ayur800-600
  • ayurvedamasaje
  • bg-ayurveda
  • bg-ayurveda-maroc
  • img_pic_126
  • yogi-tea-1